RETINOPATIA CUKRZYCOWA
PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM
Retinopatia cukrzycowa to choroba oczu, będąca najczęstszym powikłaniem przewlekłej, cywilizacyjnej choroby jaką jest cukrzyca. Nieregularny, zazwyczaj podwyższony poziom cukru we krwi, uszkadza naczynia krwionośne w organizmie co jest powodem wielu powikłań cukrzycy w różnych organach człowieka. Powikłania te dzielimy na dwie kategorie:
mikroangiopatię – uszkodzenie małych naczyń krwionośnych
makroangiopatię – uszkodzenie dużych naczyń krwionośnych
Fundacja Wspierania Rozwoju Okulistyki „Okulistyka21” we współpracy z Uniwersytetem Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu rozpoczyna realizację projektu współfinasowanego ze funduszy unijnych pt. „PROGRAM PROFILAKTYKI RETINOPATII CUKRZYCOWEJ W WOJEWÓDZTWIE WIELKOPOLSKIM”.
Głównym celem programu jest: wzrost wykrywalności retinopatii cukrzycowej u osób chorych na cukrzycę na terenie województwa wielkopolskiego o około 10% w ciągu 3 lat realizacji programu. Program obejmuje wykorzystanie sztucznej inteligencji do badania zdjęć dna oka i diagnozowania nieprawidłowości.
Grupę docelową projektu stanowią osoby chore na cukrzycę, powyżej 18 roku życia, zamieszkujące, uczące się lub pracujące w województwie wielkopolskim.
O możliwości przystąpienia do badania decydować będzie co najmniej jedna z następujących przesłanek:
– aktywność zawodowa osoby tj. os. pracująca, bez górnej granicy wieku lub
– deklaracja gotowości do podjęcia zatrudnienia, bez górnej granicy wieku.
Uczestnik nie może posiadać wyników badania dna oka, zrealizowanego w ramach świadczeń gwarantowanych NFZ w ostatnich 12 miesiącach przed badaniem.