Do wizyty u lekarza POZ warto się przygotować. Najlepiej jest sporządzić sobie krótką notatkę, w której odpowiesz sobie na pytania:
Dzięki temu, że będziesz przygotowany do rozmowy z lekarzem wizyta przebiegnie sprawnie.
Pacjent, który rejestruje się do poradni specjalistycznej, ma obowiązek dostarczyć oryginał skierowania (o ile jest ono wymagane), nie później niż w terminie 14 dni roboczych od dnia dokonania wpisu na listę oczekujących, pod rygorem skreślenia z listy oczekujących.
Na wizytę do lekarza należy wziąć aktualne wyniki badań, na podstawie których został Pacjent skierowany do specjalisty.
Warto wiedzieć, że lekarz leczący w poradni specjalistycznej zobowiązany jest do pisemnego, nierzadziej niż co 12 miesięcy informowania lekarza POZ o rozpoznaniu, sposobie leczenia, rokowaniu, ordynowanych lekach, w tym o okresie ich stosowania i dawkowania oraz wyznaczonych wizytach kontrolnych.
Na koniec wizyty poproś lekarza specjalistę o taką pisemną informację.
Jeżeli lekarz specjalista stwierdza brak możliwości opieki w danej placówce, wtedy może skierować pacjenta do poradni o innej lub też tej samej specjalizacji lub też do szpitala.
Poproś lekarza specjalistę o takie skierowanie.
Pamiętaj, że jeżeli leczenie w poradni specjalistycznej wymaga wykonania dodatkowych niezbędnych badań, to skierowanie na te badania i ich koszty pokrywa lekarz ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Lekarz winien wskazać pacjentowi laboratorium, czy też pracownię diagnostyczną, w której badania zostaną wykonane w ramach umowy z NFZ.
Zapytaj lekarza o adresy placówek wykonujących badania przy odbiorze skierowania.
Jeżeli lekarz specjalista stwierdza niezdolność pacjenta do pracy z powodu stanu zdrowia i posiada stosowne uprawnienia nadane przez ZUS – do wystawiania tzw. zwolnień lekarskich to takie zwolnienie wystawia.
Lekarz POZ nie ma takiego obowiązku. Za badania, które zlecił na przykład diabetolog zapłaci mu NFZ (jeśli wizyta odbyła się w ramach ubezpieczenia publicznego) – będzie to koszt wizyty lekarskiej wraz z diagnostyką. Warunkiem bezpłatnego skorzystania z badań jest zrobienie ich wyłącznie w miejscu wskazanym przez SPECJALISTĘ. Poradnie mają obowiązek podpisać umowy z laboratorium, pracownią diagnostyczną, czy też transportem sanitarnym.
NFZ przypomina o obowiązku udzielania kompleksowych świadczeń opieki zdrowotnej. Oznacza to, że jeśli pacjent wymaga wykonania niezbędnych dla prawidłowego leczenia dodatkowych badań diagnostycznych, skierowania na badania wystawia i pokrywa ich koszty świadczeniodawca, który je zleca.
czytaj również: https://pacjent.gov.pl/system-opieki-zdrowotnej/publiczna-czy-prywatna-sluzba-zdrowia
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000787
OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 8 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220002561
OBWIESZCZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210000540
Informacja o świadczeniach
http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/informacje-o-swiadczeniach/
Komunikat w sprawie odsyłania pacjentów SOR po zwolnienia lekarskie do lekarzy POZ (2015-01-19)
http://nfz-bydgoszcz.pl/artykul/21/1108/komunikat-w-sprawie-odsylania-pacjentow-sor-po-zwolnienia-lekarskie-do-lekarzy-poz-2015-01-19